Ždiar, Tatry a región Spiš

 

Ždiar a Vysoké tatry

Ždiar je najvyššie položená obec vo Vysokých Tatrách (pod Belianskymi Tatrami) od 990- 1020m.n.m.. Ždiar je obývaný od 16.storočia. Naštevníci tu môžu obdivovať krásnu ždiarsku ľudovú architektúru.

Webstránka obce Ždiar: http://www.zdiar.sk/

Okolie Vysokých Tatier poskytuje možnosti na relax, oddych i športovanie. Priamo v Ždiari sa náchadza východiskový bod pre vysokohorskú turistiku do Belianskych Tatier: horolezectvo, cykloturistiku, jazdu na koni, lyžovanie, bežecké trate.

V Tatranskej Lomnici sa nachádzajú: tenisové kurty, bobová dráha, dráha pre kolieskové korčule, mini golf. Pohodlnejším návštevníkom uľahčia výstup do výšších polôh Vysokých Tatier lanovky.

Príroda na Spiši

Vysoké Tatry

Najmenšie a snáď preto i najkrajšie veľhory na svete. Sú známe skalnatými štítmi, jazierkami s priezračnou vodou – plesami, vodopádmi, kamzíkmi a svišťami, plesnivcami ale i tatranské chaty a nosiči patria k Tatrám.

Spišská Magura a Pieniny

Ždiar leží medzi dvoma národnými parkami. Z jednej strany si môžete vychutnať výhľad na Belianské Tatry a za chrbtom začína ďalší kus krásnej prírody – Spišská Magura. Jej najchránenejšia časť Pieniny je naozaj rozprávková. Červený kláštor a Dunajec sú asi ich najväčšími lákadlami.

Prielom Dunajca je v rozsahu 360 hektárov chránenou prírodnou rezerváciou. Je to floristický a krajinársko-esteticky veľmi významné územie. Dunajec v dĺžke necelých 20 km tvorí slovensko-poľskú štátnu hranicu. Prielomom Dunajca vedie turistický chodník na ktorom je inštalovaných 10 náučných zastávok. Veľmi zaujímavý je splav Dunajca na pltiach, ktorý je miestnou turistickou atrakciou.

Slovenský raj

Na skok zo Ždiaru je ďalší národný park – Slovenský raj. Nachádza sa vo východnej časti Slovenska a má rozlohu 19 763 ha. Pôvodne bola celá oblasť národného parku veľkým plošným celkom, ktorý postupne toky riek (Hornád, Hnilec) a potokov (Veľký Sokol, Suchá Belá, Biely potok) rozkrájali na niekoľko väčších i menších plošín (Glac, Geravy). Krasové územie je známe vodopádmi, roklinami a jaskyňami. Pobyt v tejto nádhernej prírode je naozaj zážitok.

Historické pamiatky

Región Spiš je vďaka svojej histórii bohatý aj na historické pamiatky. Mestá ako Kežmarok, Levoča či Spišská Sobota dýchajú dejinami, ktoré sa tu odohrali. Veľkosť a majestátnosť Spišského hradu dodnes ľuďom pripomína dôležitosť nášho regiónu v histórii.

http://www.kezmarok.net/ – Turistické informácie o Kežmarku

Termálne kúpaliská

Náš Spiš a Tatry je známy tiež pre termálne pramene a kúpele, ktoré tu vďaka nim vznikli. Návštevníci sa tak môžu po lyžovačke v Tatrách užiť termálnu vodu, či saunu v aquaparku.

V regióne si môžete vybrať naprílad z týchto aquaparkov a kúpelov:

  • Aquacity Poprad
  • Thermal park Bešeňová
  • Termálne kúpalisko Vrbov
  • Kúpele Vyšné Ružbachy